کارگاه آموزشی خصوصی همسفران کنگره60، نمایندگی بوشهر 95/3/23
سه شنبه 25 خرداد 1395 ساعت 11:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست مسافر حجت | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق
 

جلسه کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 ویژه همسفران، با دستور جلسه هفتگی "سیگار" با استادی آقای علامی و نگهبانی خانم مهناز و دبیری اینجانب نصرت در روز یکشنبه در تاریخ 95/3/23 رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود.

خلاصه سخنان استاد:
 استاد بانام و یاد خداوند سبحان سخنان خود را آغاز نمودند و فرمودند: دستور جلسه "سیگار" دومین سال است که به‌عنوان دستور جلسات کنگره 60 تدریس می‌شود و  سال 90  بود که کنگره 60 تصمیم گرفت برای درمان سیگار هم برنامه‌ای داشته باشد که آن‌هم با اتفاق ناگهانی که برای آقای مهندس پیش آمد همراه شد، در سال 90 بعد از سکته آقای مهندس این امر ممکن شد.
 
بنابراین کسی که خودش در داستان قرار دارد متوجه عمق قضیه نمی‌شود و نمی‌داند که کسی که سیگار نمی‌کشد چه قضاوتی راجع به او می‌کند و نمی‌خواهد هم‌فکر کند. مسئله این است که خود ما نمی‌خواهیم راجع به خیلی از مسائل فکر کنیم و دقیقاً همین وضعیت در کنگره هم بود.

زمانی که من برای سفر اولم به کنگره رفتم به‌استثناء جلسه عمومی، از زمانی که درب کنگره، باز بود و تا زمانی که بسته می‌شد و حتی سر لژیون، سیگار کشیدن مجاز بود و واقعاً قابل‌تحمل نبود و بااینکه هنگام تشکیل لژیون در حیاط می‌نشستیم و خود من هم سیگاری بودم ولی باز در آن فضای باز، چشم ما از دود سیگار سوزش داشت، بااینکه تهویه‌های بزرگی هم آنجا قرار داشت واقعاً وضعیت اسفناکی بود. وقتی‌که 200 یا 300 نفر هم‌زمان بخواهند سیگار استفاده کنند.

در سال 90 آقای مهندس براثر عدم مصرف سیگار می‌خواستند از به‌هم‌ریختگی جلوگیری کنند و نیکوتین خوراکی را جایگزین کردند و وقتی هم که نیکوتین خوراکی را جایگزین کردند به تعادل و آرامش رسیدند و این جمله از ایشان به خاطر دارم که گفتند من سکته کردم ولی طاقت سکته کردن شما و یا قرار گرفتن در این وضعیت را برای شما ندارم.

 در کنگره این وضعیت دگرگون شد و این، مثل همان آزمایشی بود که در درمان اعتیاد آقای مهندس روی خودش اجرا کرد و یک نفر نیز به‌عنوان دستیار، در کنار او قرار گرفت و کار را شروع کردند، خوشبختانه، چون‌ کنگره یک‌ روند رو به رشد را طی کرده بود و ارتباط آن با جامعه علمی بیشتر شده بود تصمیم گرفته شد این روند به‌صورت علمی درمان شود.

 
علم درمان یکسری شرایط خاص خودش را دارد اگر راهی برای درمان پیدا کردیم باید بتوانیم آن را ارائه بدهیم و اگر ترک باشد که قضیه آن فرق می‌کند چون‌که قانون و مائده‌ای خاص ندارد ولی وقتی می‌گوییم درمان، مثل‌اینکه وارد حوزه‌ای می‌شویم که اطرافش حصاری است و کاملاً این حوزه مراقبت شده است، حوزه درمان و پزشکی واقعاً قانون سخت و دشواری دارد و اجازه نمی‌دهد که هرکس، روش درمانی به همین سادگی ارائه بدهد.

 بنابراین درروش های درمانی بایستی ابتدا روی حیوانی آزمایش شود وقتی‌که نتیجه مثبت بود و ثابت شد بعد هم‌روی انسان به‌صورت داوطلبانه انجام می‌شود که به‌صورت پایلوت(
آزمونه) و خیلی علمی و دقیق اجرا می‌شود که قابل‌انتشار به دنیا باشد؛ اگر روشی غیرازاین شیوه انجام دادی قابل‌انتشار و انتقال به دیگران نیست. دقیقاً همین روش درمانی کنگره به دلیل نیاز خیلی شدیدی که بود و پزشکان در عمل انجام‌شده قرارگرفته بودند، پذیرفتند قطعاً کار به این راحتی نیست و اطلاعاتی که آقای مهندس از پزشکان گرفته بودند و به‌صورت پایلوت علمی، توانستند انتشار بدهند و در مجله‌های پزشکی معتبر آمریکا این روش "دی اس تی" روی سیگار منتشر شد.
 بنابراین وقتی چنین روشی می‌خواهد انجام شود، پزشکان دیگری هم باید حضورداشته باشند و نظارت کنند که این همان اخلاق پزشکی است، مثلاً اگر شما دارویی، برای قلب کسی تجویز می‌کنید باید این دارو برای چشم او مشکلی نداشته باشد.

 به خاطر دارم که یکی از پزشکان عنوان کرد که، کار بایستی این‌گونه انجام شود و آن چیزی که در گزارش ویلیام وایت گزارش‌شده است این است که کسی به نام دکتر یا دانشمند با آقای مهندس همکاری می‌کرد که این پایلوت به‌صورت علمی اجرا و قابل‌انتشار شد و تحت عنوان پروتکل قابل‌ارائه است، پروتکل سیگار و جایگزینی، خیلی جدی و مرتب است.

 این روش برگرفته از، پایه و اساس کنگره و صورت‌مسئله اعتیاد است که ثابت کرد مواد مخدر جایگزین سیستم شبه افیونی انسان شده و به‌این‌علت است که ترک مواد مخدر و کنار گذاشتن آن کاری بسیار سخت است و با هیچ روش دیگری قابل‌اجرا نیست و ثابت شد که نیکوتین عین مواد مخدر از سد خونی مغز عبور می‌کند و در سیستم شبه افیونی دخالت می‌کند و تأثیراتی به‌جای می‌گذارد و باعث به‌هم‌ریختگی و اختلال‌هایی می‌شود که برای بازسازی آن مستلزم این است که پروسه زمانی 10 الی 11 ماه را پشت سر بگذارد، همان آیتم که برای درمان اعتیاد در نظر گرفته شد برای درمان سیگار هم در نظر گرفته شود.

 بنابراین باید جسم، روان و جهان‌بینی بازسازی شود و این چکیده و خلاصه‌ای بود برای اثبات این روش علمی، برای درمان سیگار و تهیه پروتکل منظم و عالی، خوب است وضعیت دیگری هم بررسی کنیم تحت عنوان آسیب‌های سیگار؛ مواد مخدری که اینقدر بدنام است، در مقابل زیان‌هایی که سیگار برای جامعه پیش می‌آورد زیان آن بسیار ناچیز است.

 همان‌طور که آقای مهندس هم بیان کردند خسارت سیگار از هر بلای طبیعی بیشتر است یعنی آمار و مرگ و میرهایی که از سیگار و عوارض آن وجود دارد بیشتر از سیل، زلزله و حتی خودمصرف مواد مخدر و تصادفات جاده‌ای است.

 وقتی چنین چیزی را می‌دانیم الزام بر این است که کار بایستی جدی صورت بگیرد و هر کاری برای شروع، سختی‌هایی دارد؛ اگر بخواهیم هر کاری را شروع کنیم یک مقاومت‌هایی دارد تا این کار انجام شود و کنگره از این حالت عبور کرده که می‌توان گفت چنین اتفاقی هست، در خود شعبه ما لژیون ویلیام وایت داریم و درمان انجام می‌شود و خوشبختانه محصولات جدید آن‌هم می‌رسد. مقاومت‌هایی هست، شروع هم سخت است و قدم اول همیشه مهم است و این شروع در همه‌جا صدق می‌کند.
 
 یکی از راه‌هایی که بخواهیم کاری را انجام دهیم، بهترین نتیجه را می‌دهد چه برای خود و چه برای دیگران، استفاده از روش غیرمستقیم است که یک هنر می‌خواهد و گفتن آن شاید راحت و آسان باشد و عمل کردن به آن سخت است این‌که انسان از راه غیرمستقیم موفق شود خیلی هم راحت نیست، با تمام اطمینانی که آدم از خودش دارد موقعی که فکر می‌کند می‌تواند کار بزرگی را انجام دهد، بازشدنی نیست یعنی بایستی با یک کار کوچک شروع کنیم.

 ماه رمضان به نظر من یکی از بهترین راه‌هایی است که انسان می‌تواند از این شیوه استفاده کند و یک محدودیت‌هایی خودبه‌خود برای انسان پیش می‌آید که 1 یا 3 ساعت سیگار نکشد، حتی خود من به بچه‌ها می‌گویم این 3 ساعتی که به کلاس می‌آیند سیگار نکشند که این خودش شروع است، بایستی که تو باور کنی که می‌شود و این بهترین شیوه است که می‌توان اجرا کرد.

 ایشان همچنین ادامه دادند، وقتی می‌خواهیم کاری را شروع کنیم حتی درمان خود را کامل کنیم به یک انرژی نیاز داریم. اگر یادتان باشد دستور جلسه "که چی"، از خودش دلیل انجام کار را می‌پرسد و اگر انرژی نداشته باشد و بی‌هدف باشد اقدامش جلوی چشمش می‌آید نمی‌خواهد این کار را انجام دهد.

 بهترین هنری که شما همسفران دارید و کاری که می‌توانید انجام دهید دادن انرژی لازم به مسافر است و اینکه بتوانید این انرژی لازم را به وجود بیاورید، یک‌چیزهایی هست که نباید دست‌کم گرفته شود مثلاً پیامبر، مدح را دوست داشتند نه برای غرور و تفاخر برای اینکه انرژی لازم برای انجام کار را داشته باشند.

 حکایت یک داستان معنوی که بیشتر جنبه منفی آن در نظر گرفته بودند نقل
می‌کنم: قدیم که آموزش‌ها در مکتب‌خانه بود، شاگردان مکتب، یک ملا سخت‌گیر داشتند که از دست آن ملا به ستوه آمده بودند و به فکر افتادند که چکار کنند تا از دست ملا نفس راحتی بکشند، یکی از این شاگردان که بسیار زیرک بود می‌گوید؛ من کاری انجام می‌دهم و شما هم باید حامی من باشید، می‌گویم ملا رنگتان زرد است (تا شکافی در اندیشه او به وجود آید) بعد از من، شما این حرف را بزنید چشمت هم خوب باز نمی‌شود، خلاصه این روند تا 30 نفر تکرار می‌شود که ملا درازکش روی زمین می‌افتد و روانه منزل می‌شود و شروع به غر زدن به همسرش می‌کند، که تو با من سر ناسازگاری داری و حالم خوب نبوده، به من توجه نکردی قبل از اینکه به مکتب بروم... و ملا در اثر تلقین بچه‌ها مریض شد و در بستر بیماری افتاد.

 بنابراین ما می‌توانیم عکس آن از روش تلقین مثبت استفاده کنیم و این تلقین مثبت بسیار مهم و کارساز است که شما همسفران باید یاد بگیرید چون‌که هم برای درمان اعتیاد و هم برای اینکه شخص سیگارش را کنار بگذارد بسیار مؤثر است؛ واقعاً شروعش سخت است اگر کسی شروعش را انجام داد و موفق نبود می‌تواند، شاید بار اول موفق نباشد ولی شدنی است، خود من شاید بار سوم و چهارم بود که موفق شدم چون‌که راهنما نداشتم برایم سخت بود ولی اگر کسی شروع کرد و مزه‌اش را چشید، آن‌وقت متوجه می‌شود که بوی سیگار واقعاً آزاردهنده است حتی اگر ناموفق باشد حتماً دوباره سعی و تلاش خودش را می‌کند.

 البته ناگفته نماند، آدم‌هایی که در درمان و سفر خود سختی نکشیدند؛ دلیل آن، ایمان قوی است که به کنگره‌دارند و آن‌هایی که سختی می‌کشند، وجود همسفر در کنارشان ضروری است که او رادرک کنند و کلمه‌ای مثبت از زبانش جاری شود.

 استاد در پایان فرمودند:
 امیدوارم بتوانیم این انرژی لازم را به مسافر تزریق کنیم و راهنمایان آینده شعبه بوشهر شما هستید، باید این هنر را به دیگران هم آموزش دهید اگر روی این مسئله فکر کردید و مهارت پیدا کردید حتماً موفق می‌شوید.
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دستور جلسه، کارگاه آموزشی ویژه همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
وب آتیه سبز : سید مصطفی سه شنبه 25 خرداد 1395 01:02 ب.ظ
خدا قوت خدمت استاد ،نگهبان،ودبیرجلسه
استاد زیبا فرمودند:
بهترین هنری که شما همسفران دارید و کاری که می‌توانید انجام دهید دادن انرژی لازم به مسافر است .
سپاس از نویسنده محترم آقا حجتوب آتیه سبز : سید مصطفی سه شنبه 25 خرداد 1395 12:57 ب.ظ
با سلام و عرض ادب
وبلاگ نمایندگی بوشهر نیز در آتیه سبز لینک شد.
از همکاری شما سپاسگزارم. 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو